Chociaż ładowarki teleskopowe wykorzystywane są przez firmy działające w różnych branżach, m.in. zajmujących się obróbką drewna, rolnictwem, naprawą i konserwacją samolotów czy wydobyciem kruszców, najczęściej kupują je lub wynajmują przedsiębiorstwa budowlane. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te firmy potrzebują maszyn, które mogą przenosić ciężkie ładunki na duże wysokości. Jakie ładowarki używane są na budowach?
Coraz częściej przedsiębiorstwa szukają do swoich flot maszyn, które mają wiele zastosowań i mogą pełnić różne funkcje. Wynika to zarówno z chęci zaoszczędzenia – im mniej maszyn, tym niższe koszty zakupu oraz eksploatacji, jak i z ograniczonych przestrzeni do przechowywania. Stąd ładowarki teleskopowe, które z osprzętem dodatkowym z powodzeniem zastępują podnośniki koszowe, zamiatarki czy koparki, cieszą się dużym zainteresowaniem.
Czym się kierować przy wyborze ładowarki dla firmy budowlanej?
Udźwig maksymalny
W przypadku branży budowlanej ważny będzie przede wszystkim udźwig maksymalny. W zależności od tego, jakie ładunki transportowane są podczas codziennych prac, można wybierać spośród modeli mających udźwig maksymalny od 2,6 tony do aż 7 ton.
Udźwig do 7 ton ma ładowarka Heavy Duty Range.
Ładowarki da się wykorzystać do przenoszenia zarówno materiałów stałych o różnych wielkościach np. drewnianych lub metalowych belek, jak i sypkich np. żwiru, piasku itp. W tym ostatnim przypadku należy do nich zamontować łyżki o odpowiedniej ładowności.
Napęd
Poza tym warto również zwrócić uwagę na rodzaj napędu i koła. Ładowarka teleskopowa dla branży budowlanej powinna bez problemu poruszać się nie tylko po utwardzonym, lecz także po grząskim podłożu, żeby móc dojechać wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna.
Maszyny Faresin wyposażane są w nowoczesne jednostki napędowe spełniające wymogi normy Stage V o mocy od 74 do 100 kW, które łączą doskonałe osiągi z niskim zużyciem paliwa. Pełną kontrolę nad przemieszczaniem się ładowarek zapewniają układy kierownicze z 4 kołami napędowymi i skrętnymi z 3 trybami skrętu montowane m.in. w modelu FS Compact.
Jeśli zaś szuka się maszyn, które mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, należy wybierać spośród ładowarek Full Electric. Urządzenia radzą sobie w różnych warunkach, a ze względu na to, że nie emitują spalin, nadają się do bezpiecznego użytkowania w budynkach, przestrzeniach o dużej koncentracji ludzi czy w centrach historycznych.
Nasze ładowarki Full Electric znajdziesz tu: https://faresin.pl/full-electric/
Wysokość podnoszenia
Zanim wybierze się maszynę do swojej floty, powinno się zweryfikować, na jaką wysokość musi unosić ładunki. Czasami ładowarki nie pracują na dużych wysokościach i firmom wystarczają zasięgi do 6 metrów, ale zdarza się, że prace budowlane toczą się na 10 czy 16 metrach – wówczas ładowarka musi sięgać znacznie wyżej.
Możliwość pracy na ograniczonej przestrzeni
Ze względu na to, że ładowarki teleskopowe są mobilne i zwrotne, wykorzystuje się je w ciasnych przestrzeniach np. w wąskich przejściach pomiędzy budynkami. Mogą wjechać wszędzie tam, gdzie większe maszyny by się nie zmieściły albo gdzie nie byłyby w stanie się obrócić. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie modele są tak samo zwinne.
Jeśli potrzebuje się ładowarki, która sprawdzi się na ograniczonej przestrzeni, warto poszukać maszyn o kompaktowych wymiarach, znacznym kącie wychylenia osprzętu i wysięgu poziomym. Np. w naszym modelu Small Range kąt wychylenia osprzętu wynosi aż 155 stopni, a wysięg poziomy 3,2 metra, co pozwala na swobodny transport materiałów w dowolne miejsce.
Poziom widoczności kierowcy
Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze ładowarek teleskopowych dla branży budowlanej? Poziom widoczności operatora. Najlepiej, żeby operator maszyny mógł obserwować co się dzieje z każdej strony.
Niektóre modele np. FS Middle oferują widoczność w promieniu 360 stopni. Wspomniana ładowarka została wyposażona w pełne oświetlenie LED oraz duże, regulowane lusterka wsteczne, które ułatwiają pracę kierowcy. Operator korzystający z ładowarki FS Middle podczas przenoszenia ładunku jest w stanie przez cały czas kontrolować, czy w pobliżu nie znajdują się przeszkody wpływające na bezpieczeństwo transportu.
Wyposażenie dodatkowe
Ze względu na to, że kierowca spędza wiele godzin dziennie w kabinie maszyny, coraz częściej klienci wybierający ładowarki teleskopowe do firm budowlanych zwracają uwagę również na tak zwane wyposażenie dodatkowe.
Właśnie dlatego ładowarki teleskopowe Faresin wyposażane są w systemy oraz rozwiązania ułatwiające pracę operatorów i wpływające na ich komfort. O jakich rozwiązaniach mowa? Np. o systemie Autostop, który wyłącza silnik, kiedy operator wstaje z fotela, a następnie włącza go ponownie, regulowanych fotelach w kilku pozycjach z zawieszeniem pneumatycznym czy efektywnych systemach ogrzewania i wentylacji.