Skip to content

Najpopularniejsze zastosowania ładowarek teleskopowych

faresin-full-electric-7

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które stale zyskują na popularności. Ze względu na to, że są zwrotne, mogą podnosić naprawdę ciężkie ładunki i mają wysięgniki o długości nawet do kilkunastu metrów, sprawdzają się w wielu branżach. Gdzie najczęściej się je wykorzystuje?

Ładowarki teleskopowe umożliwiają podnoszenie, transport oraz pozycjonowanie różnych ładunków zarówno na dużych placach, jak i w wąskich przejściach pomiędzy budynkami. Są dużo bardziej zwrotne niż standardowe dźwigi lub inne urządzenia UTB, a przy tym wielofunkcyjne dzięki dostępnemu osprzętowi dodatkowemu. Można do nich zamontować m.in. chwytaki, widły, łyżki, haki, platformy robocze, zamiatarki, wciągarki, wysięgniki i innego rodzaju elementy pozwalające szybko zmienić ich funkcjonalność.

W efekcie ładowarka może być jednocześnie pługiem, zamiatarką, podnośnikiem koszowym, dźwigiem i urządzeniem do transportu materiałów sypkich, zastępując cały park maszynowy. Jeśli dodamy do tego fakt, że na rynku dostępne są modele o różnych udźwigach – do kilku ton, wysokościach podnoszenia – do kilkunastu metrów, napędach, mocach, wysięgach poziomych i kątach wychylenia osprzętu, nikogo nie powinno dziwić, że ładowarki teleskopowe kupują firmy z różnych branż.

Gdzie używa się ładowarek teleskopowych?

Ładowarki teleskopowe w branży budowlanej

Przede wszystkim w branży budowlanej. Można z nich korzystać zarówno na placach budowy na nierównym terenie, jak i wewnątrz budynków. W tym ostatnim przypadku trzeba wybrać ładowarki z napędem elektrycznym, np. model Small Range z udźwigiem maksymalnym 2,6 tony oraz wysokością podnoszenia 5,9 m:.

Maszyny przydają się do transportowania dużych i ciężkich elementów takich jak kamienne bloki, stalowe konstrukcje, drewniane belki czy palety, ale po zamontowaniu łyżek mogą być również używane do rozładunku transportu materiałów sypkich oraz po zamontowaniu platformy roboczej podestem ruchomym.

Jeśli prace będą się odbywały na dużej wysokości, warto poszukać ładowarki, która ma znaczną maksymalną wysokość podnoszenia. Takim modelem jest np. ładowarka teleskopowa Big Range z ramieniem sięgającym nawet do 16,4 m.

Do czego wykorzystuje się ładowarki w branży rolniczej?

Oprócz tego ładowarki teleskopowe wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych. Tam zastępują pługi, kosiarki, zamiatarki i inne urządzenia, których używa się praktycznie na co dzień.

Umożliwiają bezpieczny i szybki transport siana, płodów rolnych, paszy, palet, beczek oraz worków typu big-bag. Dodatkowo, jeśli jest taka potrzeba, mogą pełnić funkcję podnośnika koszowego i ułatwiać wykonanie niezbędnych prac porządkowych lub modernizacyjnych oraz np. zbiór owoców z wysokich drzew.

Ładowarki w kopalniach i kamieniołomach

A do czego można używać ładowarek teleskopowych w kopalniach albo w kamieniołomach? W związku z tym, że są w stanie przejeżdżać przez wąskie korytarze i pracować nie tylko na zewnątrz, lecz także pod ziemią, wykorzystuje się je do transportu wydobytych materiałów.

Przydają się również do konserwacji maszyn, a w niektórych przypadkach do wykonywania prac wydobywczych.

Uwaga – firmy działające w tej branży kupują głównie modele elektryczne, które nie generują spalin i są stosunkowo ciche, bo te nadają się do użycia w podziemnych tunelach.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w portach morskich i lotniczych

Ładowarki teleskopowe coraz częściej można spotkać również w portach morskich i lotniczych. Poza tym, że służą do transportowania materiałów, paczek, palet itp., używane są do wykonywania przeglądów i napraw samolotów oraz statków czy tankowania maszyn. Czasami wykorzystuje się je także do oczyszczania pasów startowych lub holowania samolotów. Wszystko to jest możliwe dzięki osprzętowi dodatkowemu takiemu jak zamiatarki, pługi i platformy robocze. Te ostatnie zamieniają ładowarki w podnośniki koszowe i pozwalają na bezpieczny transport mechaników na określone wysokości.

Wszechstronnym, oszczędnym i wydajnym modelem jest m.in. ładowarka FS Middle o udźwigu od 4 do 4,5 tony i wysokości podnoszenia od 7 do 10 metrów.

Ładowarki teleskopowe w przetwórstwie drewna

Ponadto ładowarki teleskopowe używane są w przemyśle drzewnym. W tartakach i innych zakładach przetwórstwa drewna przydają się do przenoszenia pni i drzew oraz długich desek pomiędzy poszczególnymi maszynami. Dzięki temu, że da się do nich doczepić chwytaki do bel, te przeznaczone do długich przedmiotów albo szczypce do drewna, umożliwiają sprawny transport ciężkich elementów na nieduże odległości.

Podsumowując, ładowarki teleskopowe mogą być używane wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie różnego rodzaju ładunków. W zależności od tego, jaki osprzęt się do nich zamontuje, są w stanie transportować drewno, konstrukcje stalowe, bele, palety, kiszonkę lub materiały sypkie takie jak piasek, ziemię i żwir. Oprócz tego służą do podnoszenia ludzi i urządzeń na określone wysokości oraz do oczyszczania i odśnieżania dróg albo pasów startowych. Zastosowanie ładowarek jest w zasadzie nieograniczone, a wybór modeli tak duży, że każdy może znaleźć maszynę spełniającą jego oczekiwania.