Skip to content

Ładowarki teleskopowe – 5 najważniejszych rzeczy, które trzeba o nich wiedzieć

elektryczne podnośniki teleskopowe

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które doskonale radzą sobie z podnoszeniem różnego rodzaju ładunków na określone wysokości i przenoszeniem ich tam, gdzie będą potrzebne. Sprawdzają się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – także w trudnym terenie. Są zwrotne, mobilne, a przy tym uniwersalne, dlatego wykorzystują je firmy z różnych branż. Co warto wiedzieć o tych maszynach?

#1 Istnieją różne ładowarki teleskopowe

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych – ładowarki czołowe i ładowarki obrotowe. Ładowarki czołowe nazywane inaczej sztywnymi mają nieruchomą kabinę operatora oraz wysięgnik zamontowany po prawej stronie. Zazwyczaj charakteryzują się dużym udźwigiem i posiadają dodatkowe podpory boczne, które stabilizują maszynę.

Ładowarki obrotowe wyglądają nieco inaczej – mają dodatkową głowicę, która umożliwia obrót kabiny operatora wraz z wysięgnikiem nawet o 360 stopni, dzięki czemu transportują ładunki nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Większość modeli charakteryzuje się znaczną wysokością podnoszenia, ale mniejszym udźwigiem niż wersje czołowe.

Oprócz tego poszczególne modele różnią się między sobą udźwigiem, wysokością podnoszenia, mocą, wysięgiem poziomym, kątem wychylenia osprzętu, wagą, wymiarami, rodzajem napędu, promieniem skrętu, a nawet wysokością kabiny. Istnieją np. ładowarki z obniżoną kabiną, które przeznaczone są do pracy w niskich budynkach. Należy do nich m.in. ładowarka teleskopowa FS Compact.

#2 Ładowarkę teleskopową można dopasować do swoich potrzeb

W związku z tym, że ładowarek teleskopowych jest tak dużo, bez problemu można znaleźć maszynę dopasowaną do swoich potrzeb. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę m.in.:

  • udźwig maksymalny – nawet do 7 ton,
  • wysokość podnoszenia – od kilku metrów do 16,4 metra,
  • wysięg poziomy – np. 4,7 metra,
  • wagę i wymiary maszyny – ten parametr jest szczególnie istotny wtedy, gdy ładowarka ma się zmieścić w ciasnych przejściach pomiędzy budynkami,
  • liczbę sekcji wysuwnych – czyli elementów wysuwnych ramienia,
  • kąt wychylenia osprzętu – np. 149 stopni,
  • rodzaj napędu – spalinowy lub elektryczny.

Jeśli szuka się ładowarki teleskopowej, która ma pracować wewnątrz budynku, sięgać do 5 metrów i podnosić do 2 ton, można kupić np. elektryczny model Small Range. Jeśli zaś potrzebuje się zwinnej maszyny mającej większy udźwig – do 7 ton, warto zwrócić uwagę na model Heavy Duty Range.

#3 Ładowarki teleskopowe to maszyny uniwersalne

A dlaczego mówi się, że ładowarki teleskopowe to maszyny uniwersalne? Z dwóch powodów. Po pierwsze, zgodnie z tym co pojawiło się powyżej, istnieje wiele modeli urządzeń o różnych parametrach, więc łatwo znaleźć takie, które spełnią oczekiwania konkretnych firm.

Po drugie, szybko można zmienić funkcjonalność ładowarek teleskopowych. Do maszyn da się dokupić i zamontować osprzęt dodatkowy m.in. różnorodne rodzaje: żurawików, wciągarek, podestów ruchomych, łyżek, chwytaków, wideł, wysięgników, zamiatarek, pługów oraz odśnieżarek.

Dzięki takim elementom urządzenie do podnoszenia sypkich materiałów można przekształcić w maszynę do transportu palet, przewozu worków typu big-bag, oczyszczania pasów startowych, unoszenia ludzi na określone wysokości albo przenoszenia długich przedmiotów np. bel drewna czy metalowych elementów konstrukcyjnych.

Tym samym zamiast kilku różnych maszyn wystarczy mieć ładowarkę z wybranym osprzętem. W ten sposób oszczędza się pieniądze, które trzeba byłoby wydać nie tylko na zakup kolejnych urządzeń, lecz także na ich eksploatację, naprawy i przechowywanie.

#4 Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są w różnych branżach

Ta wielofunkcyjność ładowarek teleskopowych powoduje, że są one doceniane przez firmy z różnych branż. Kupują je głównie przedsiębiorstwa budowlane, duże gospodarstwa rolne, firmy prowadzące kopalnie i kamieniołomy, działające w portach morskich i lotniczych oraz zajmujące się przetwórstwem drewna.

Maszyny wykorzystuje się przede wszystkim do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków różnego typu m.in. płodów rolnych, materiałów budowlanych, palet, beczek czy pni drzew, wykonywania napraw, prowadzenia prac konserwacyjnych, holowania samolotów, a nawet do wykopów i wydobycia minerałów.

#5 Obsługa ładowarek teleskopowych wymaga uprawnień UDT

W związku z tym, że ładowarki teleskopowe zaliczane są do wózków jezdniowych specjalizowanych, aby je obsługiwać, należy mieć uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Chodzi o dawne uprawnienia kategorii I WJO, które upoważniają do obsługi wszelkiego rodzaju wózków jezdniowych.

Takie uprawnienia można uzyskać po ukończeniu kursu przygotowawczego oraz zdaniu egzaminu przed komisją UDT. Dokument jest ważny przez 5 lat od daty wydania. Da się go przedłużyć, o ile nie później niż 3 miesiące przed upływem ważności zaświadczenia złoży się stosowny wniosek i wykaże się, że przez 3 lata wykonywało się pracę związaną z obsługą ładowarek.