Skip to content

Jak bezpiecznie obsługiwać ładowarkę teleskopową?

LUI09602

Jak wyglądałaby codzienna praca w firmie budowlanej, gdyby nagle zrezygnowano z ładowarek teleskopowych i innych maszyn? Trudno sobie wyobrazić taką sytuację. Maszyny nie tylko usprawniają realizację różnych zadań, lecz także w wielu przypadkach w ogóle umożliwiają ich wykonanie. Są niezbędne na przykład wtedy, gdy trzeba unieść ciężki ładunek na określoną wysokość albo przetransportować go tam, gdzie aktualnie jest potrzebny. Trzeba jednak pamiętać, że należy je obsługiwać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. O jakich zasadach mowa?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które kupowane są zarówno przez firmy zajmujące się budową, jak i przetwórstwem drewna, wydobyciem minerałów czy prowadzeniem magazynów. Przydają się nie tylko do przewożenia różnych ładunków, lecz także m.in. do prowadzenia prac konserwacyjnych, koszenia trawy oraz odśnieżania placów. Żeby jednak mogły pełnić swoje funkcje, muszą być obsługiwane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z ładowarek?

Uprawnienia na ładowarkę teleskopową

Przede wszystkim ładowarki teleskopowe powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby mające stosowne uprawnienia. Uprawnienia na ładowarki i inne maszyny w Polsce wydaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Mogą je uzyskać osoby, które skończyły 18 lat, mają co najmniej podstawowe wykształcenie i nie wykazują przeciwwskazań do pracy operatora.

Żeby zdobyć uprawnienia, należy ukończyć szkolenie obejmujące zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne, a następnie zdać egzamin przed komisją terenową Urzędu Dozoru Technicznego.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe są ważne przez 5 lat od daty wydania. Można je bezpłatnie przedłużyć, jeśli co najmniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia złoży się wniosek do UDT w formie papierowej lub online i poświadczy się, że przez 3 lata lub więcej czynnie pracowało się jako operator ładowarki.

Dlaczego posiadanie uprawnień jest tak ważne? Ponieważ uprawienia świadczą o tym, że operator potrafi nie tylko obsługiwać ładowarkę, lecz także zna techniki manewrowania, najważniejsze zasady bezpieczeństwa i wie jak przeprowadzić diagnostykę oraz prace konserwacyjne.

Znajomość instrukcji obsługi maszyny

Druga kwestia to znajomość instrukcji obsługi maszyny. Każda ładowarka teleskopowa wyposażana jest w instrukcję obsługi, która zawiera informacje o sposobach właściwej eksploatacji urządzenia, w tym m.in. o udźwigu maksymalnym wybranego modelu. Operator przed rozpoczęciem użytkowania ładowarki powinien zapoznać się z tą instrukcją i upewnić się, że rozumie wszystkie piktogramy.

Jeśli warunki nie będą pozwalały na bezpieczne korzystanie z maszyny, ma obowiązek poinformować o tym przełożonego i zrezygnować z prowadzenia prac. Musi również zadbać o to, aby ładowarka nie była przeciążona. Jeśli udźwig danego modelu wynosi np. 2,6 tony tak jak w Small Range (https://faresin.pl/ladowarki-teleskopowe/small-range/), pod żadnym pozorem nie należy go przekraczać, bo grozi to uszkodzeniem urządzenia.

Kontrola stanu technicznego przed każdym użyciem ładowarki

Trzecia zasada bezpieczeństwa dotyczy kontroli stanu technicznego i wizualnego ładowarki przed rozpoczęciem użytkowania. Zgodnie z zaleceniami operator ma obowiązek każdorazowo przed uruchomieniem maszyny sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieków, czy nie pojawiły się wgniecenia, czy układy kierowniczy, hamulcowy i napędowy działają poprawie, czy wysięgnik reaguje właściwie itp. Chodzi o to, aby ograniczyć ryzyko wypadków z użyciem maszyn.

W modelach elektrycznych takich jak Small Range (https://faresin.pl/full-electric/small-range/) i Big Range (https://faresin.pl/full-electric/big-range/) ważna jest również kontrola poziomu baterii. Jeśli akumulator wymaga podłączenia, trzeba to go naładować przed rozpoczęciem prac, żeby nie okazało się, że w trakcie przewożenia ładunku maszynie zabraknie mocy.

Uwaga – nasze urządzenia ładują się w 3 godziny dzięki zintegrowanej szybkiej ładowarce i mogą pracować do 10 godzin.

Zachowanie ostrożności podczas jazdy ładowarką teleskopową

Ostatnia zasada bezpieczeństwa, o której należy pamiętać w trakcie obsługi ładowarki teleskopowej, to zachowanie ostrożności podczas jazdy. Maszyny mogą się poruszać po drogach publicznych z prędkością 40 km/h, ale zazwyczaj po placach budowy muszą jeździć dużo wolniej. Prędkość trzeba po prostu dostosować do aktualnych warunków.

Jeśli przejeżdża się przez grząski lub nierówny grunt albo pokonuje się ostry zakręt, należy zwolnić, żeby nie stracić ładunku lub nie doprowadzić do wywrócenia się ładowarki. Warto również pamiętać, że na zbocza zawsze wjeżdża się przodem, a zjeżdża z nich tyłem, aby uniknąć kolizji transportowanych materiałów z podłożem.

Poza tym, gdy korzysta się z osprzętu dodatkowego montowanego z przodu, np. z wideł, trzeba zadbać o to, żeby odległość pomiędzy tym osprzętem a podłożem wynosiła co najmniej 30 cm. Jeżeli zaś transport odbywa się na większych odległościach, ramię teleskopowe należy wcześniej złożyć, aby nie narażać na niebezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu.