Skip to content

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie ładowarki teleskopowej?

DSC01431

Ładowarki teleskopowe mogą przyspieszać i ułatwiać wykonanie niektórych prac, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Co to znaczy? Na rynku dostępnych jest wiele maszyn o różnych parametrach technicznych. Jeśli kupuje się ładowarkę do firmy, trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i uwzględniając je, wybrać konkretny model. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które z powodzeniem zastępują kilka urządzeń i pełnią różne funkcje. W zależności od potrzeb i zastosowanego osprzętu dodatkowego mogą zmienić się wózki jezdniowe, żurawie, podnośniki koszowe czy ciągniki.

Ze względu na mnogość zastosowań, ładowarki kupują lub wynajmują firmy działające m.in. w branży budowlanej, rolniczej, wydobywczej czy drzewnej. Wszystkie te przedsiębiorstwa liczą na to, że maszyny usprawnią i ułatwią im pracę. Czasami jednak mają problem z wyborem konkretnego modelu.

Co jest istotne wtedy, gdy szuka się ładowarki teleskopowej do swojej floty?

Rodzaj ładowarki teleskopowej

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jakiego rodzaju ładowarki się potrzebuje. Istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek:

  • sztywne nazywane inaczej czołowymi, w których wysięgnik znajduje się po prawej stronie, a kabina operatora przymocowana jest na stałe do podwozia,
  • obrotowe, w których wysięgnik i kabina znajdują się na głowicy obrotowej i mogą się obracać nawet o 360 stopni.

Ładowarki sztywne sprawdzą się wtedy, gdy wymagany jest jak największy udźwig i znaczna wysokość robocza, zaś obrotowe wtedy, gdy prace będą odbywać się głównie na niewielkich przestrzeniach, gdzie manewrowanie maszyną jest utrudnione.

Udźwig i wysięg konkretnego modelu ładowarki teleskopowej

Skoro o udźwigu i wysokości roboczej mowa, przed zakupem ładowarki teleskopowej trzeba się zastanowić, jak duże ciężary powinna przenosić i na jakie wysokości. Jeśli na co dzień pracuje się na maksymalnie 9–10 metrach, warto poszukać maszyny, której zasięg wynosi do 10 metrów. W naszej ofercie są to modele FS Middle i Heavy Duty Range. Ładowarki różnią się udźwigiem – FS Middle ma maksymalny udźwig 4 tony, zaś Heavy Duty Range 6,5 tony.

Jeżeli zaś zazwyczaj podnosi się stosunkowo niewielkie ładunki, np. do 2,5 tony na kilka metrów, najlepiej wybrać kompaktowy model taki jak ładowarka Small Range.

Rozmiary i masa własna ładowarek teleskopowych

Warto również sprawdzić, jaką maksymalną wagę i jakie wymiary powinna mieć maszyna. W przypadku pracy w ciasnych miejscach albo w niskich budynkach należy szukać ładowarek o niewielkich rozmiarach i z obniżoną kabiną, zaś w przypadku wykonywania zadań na zewnątrz, na dużych przestrzeniach – tych o większych gabarytach.

Wyjątkowo niską kabinę ma np. model FS Compact, który w najwyższym punkcie liczy 2,06 m. Dla porównania model Big Range ma 2,50 m wysokości.

Rodzaj i moc napędu

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia napędu. Na rynku dostępne są zarówno ładowarki teleskopowe spalinowe, jak i elektryczne. Modele spalinowe wyposaża się głównie w silniki wysokoprężne, żeby uzyskać jak największą moc w połączeniu z niskim zużyciem paliwa. Zazwyczaj moc w ładowarkach wynosi od 74 do 100 kW, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej od 25 km/h do 40 km/h. Ten parametr ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy maszyny będą się przemieszczać np. pomiędzy dwoma budowami.

A co z ładowarkami elektrycznymi?

Te nie emitują szkodliwych spalin, są wyjątkowo ciche, a przy tym bardzo wydajne, dlatego mogą pracować w zamkniętych pomieszczeniach – np. w magazynach i centrach logistycznych oraz w strefach, w których wymagany jest niski poziom hałasu – np. w środowiskach o dużej koncentracji ludzi czy w centrach historycznych.

Tu znajdziecie nasze ładowarki teleskopowe elektryczne.

Udogodnienia dodatkowe

Wiele firm przy wyborze konkretnego modelu zwraca uwagę także na różnorodne udogodnienia, które wpływają na komfort pracy operatora. Jakie udogodnienia znajdziemy w ładowarkach teleskopowych? M.in. klimatyzację, regulowane fotele z zawieszeniem pneumatycznym czy funkcję autostop, która wyłącza silnik, kiedy operator wstaje i włącza go ponownie, gdy siada.

Podsumowując, wtedy, gdy wybieracie ładowarkę teleskopową do swojej floty, zwróćcie uwagę na jej rodzaj, udźwig, wysokość roboczą, wymiary, wagę, typ i moc napędu, a także na dostępność udogodnień dodatkowych. Jeśli szukacie maszyny, która ma pracować wewnątrz obiektów, postawcie na model z silnikiem elektrycznym, jeżeli zaś zależy Wam na ładowarce sięgającej jak najwyżej, zdecydujcie się na taką ze znaczną wysokością roboczą. Właściwy dobór urządzenia przekłada się na zwiększenie efektywności i przyspieszenie tempa wykonywania różnego rodzaju prac, dlatego zanim podejmiecie decyzję, dokładnie przemyślcie, czego się tak naprawdę potrzebujecie.