Skip to content

Ładowarka teleskopowa nowa czy używana? Na co się zdecydować?

LUI09602

Ładowarki teleskopowe możemy zobaczyć na placach budowy, w dużych gospodarstwach rolnych, na lotniskach, w portach morskich, kamieniołomach czy w kopalniach. Te maszyny kupują do swoich flot zarówno większe, jak i małe firmy, bo dzięki osprzętowi dodatkowemu ładowarki z powodzeniem zastępują kilka różnych urządzeń. Na rynku dostępne są nie tylko nowe, lecz także używane modele. Które z nich warto nabyć?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które służą do przenoszenia, podnoszenia i umieszczania na określonych wysokościach różnych typów materiałów. Mogą być wykorzystywane zarówno do przewożenia metalowych belek, jak i dużych kawałków drewna, piasku, żwiru, worków typu big-bag czy palet, a po zamontowaniu osprzętu dodatkowego służyć jako zamiatarki, dźwigi, podnośniki koszowe albo żurawiki.

Mnogość ich zastosowań, mobilność i dostępność modeli o różnych parametrach sprawiają, że coraz więcej firm rozważa zakup ładowarek teleskopowych do swoich flot. Wiele z nich zastanawia się, czy lepiej nabyć nową, czy używaną maszynę. Co przemawia za pierwszym z rozwiązań?

Kiedy warto kupić nową ładowarkę teleskopową?

Jeśli wiadomo, że ładowarka teleskopowa będzie intensywnie użytkowana na co dzień, warto kupić nową maszynę z jak najdłuższą gwarancją. Wówczas ma się pewność, że nawet gdyby któryś z podzespołów uległ awarii, ładowarka zostanie naprawiona na koszt producenta.

W Faresin większość modeli ma gwarancję aż na 60 miesięcy. Tak długą gwarancję oferujemy m.in. na ładowarki Small Range, FS Compact czy FS Middle.

Poza tym nowa maszyna równa się fabryczna jakość i możliwość wyboru różnych innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają komfort pracy operatora, wpływają na bezpieczeństwo oraz pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne.

Na co zwrócić uwagę, szukając nowego modelu ładowarki teleskopowej?

Jeśli zdecydowaliście, że chcecie kupić nową ładowarkę teleskopową do swojej floty i znaleźliście model, który spełnia wszystkie Wasze oczekiwania, sprawdźcie:

  • jaką gwarancję zapewnia producent lub autoryzowany dealer,
  • czy producent lub autoryzowany dealer oferuje wsparcie posprzedażowe,
  • czy naprawy w ramach gwarancji wykonywane są na częściach oryginalnych,
  • jak wygląda ewentualne serwisowanie maszyny,
  • czy dany model jest dostępny od ręki, a jeśli nie to jak długo trzeba na niego czekać.

Te wszystkie kwestie wbrew pozorom mają naprawdę duże znaczenie, bo przekładają się m.in. na trwałość i niezawodność sprzętu, a jednocześnie na tempo realizacji projektów. Jeśli np. na naprawę trzeba będzie czekać bardzo długo, dojdzie do przestojów, a co za tym idzie do opóźnień i do utraty wiarygodności firmy.

Kiedy warto kupić używaną maszynę?

Zakup nowej ładowarki teleskopowej wiąże się z dużymi kosztami, na które nie każde przedsiębiorstwo jest w stanie sobie pozwolić. Gdy mimo to chce się rozszerzyć swoją flotę o tego typu maszynę, można poszukać używanego modelu spełniającego konkretne oczekiwania. Egzemplarze z drugiej ręki są bowiem o 30, 40, a nawet o 50 procent tańsze niż te wyjeżdżające prosto z fabryki.

Wiele używanych ładowarek teleskopowych ma zadowalający stan techniczny i nadaje się do użytkowania przez następnie kilka lat po zakupie bez dodatkowych inwestycji.

Na co zwrócić uwagę, szukając ładowarki teleskopowej z drugiej ręki?

Żeby jednak znaleźć model, który nie wymaga poważnych napraw, trzeba zwrócić uwagę na:

  • faktyczny stan techniczny,
  • przebieg urządzenia, czyli liczbę przepracowanych motogodzin,
  • informacje o dotychczasowych naprawach i wymaganych przeglądach.

Ponadto przy wyborze maszyny należy uwzględnić parametry techniczne, ewentualny osprzęt dodatkowy i wyposażenie dołączane w cenie zakupu oraz kompletność wymaganej dokumentacji.

Zdarza się, że realny stan techniczny jest inny niż ten opisywany w ogłoszeniu, dlatego zawsze przed dokonaniem zakupu warto wraz z doświadczonym operatorem ocenić, czy wszystkie systemy są sprawne, czy maszyna bez problemu unosi ładunki na określone wysokości i czy jest odpowiednio stabilna. Chodzi głównie o to, żeby przy pierwszym użyciu nie okazało się, że ładowarka wymaga napraw, których nie uwzględniono w szacowaniu kosztów zakupu.

Podsumowując, na rynku dostępne są zarówno nowe, jak i używane ładowarki teleskopowe o różnych parametrach technicznych.

Nowe kupują głównie firmy, którym zależy na jak największej trwałości i niezawodności maszyn, a także na szerokim wyborze elementów dodatkowych i możliwości korzystania z ładowarek od razu po dostarczeniu ich na place budowy. Są one jednak dość drogie, dlatego nie każde przedsiębiorstwo może sobie na nie pozwolić.

Używane maszyny trafiają przede wszystkim do firm o mniejszych budżetach, które potrzebują urządzeń uniwersalnych do swoich flot. Mogą mieć ślady użytkowania i różny stan techniczny, więc przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na więcej kryteriów, ale to zazwyczaj dobra alternatywa dla nowych modeli.