Podnośniki teleskopowe przydają się m.in. wtedy, gdy trzeba przetransportować ciężkie ładunki na nieduże odległości i umieścić je na określonych wysokościach. To dzięki nim można przewieźć materiały sypkie, elementy konstrukcyjne, worki typu big-bag czy palety z towarami. Te zwrotne maszyny wykorzystywane są nie tylko w budownictwie, lecz także w przemyśle, rolnictwie czy w branży drzewnej. Należy jednak pamiętać, że muszą być obsługiwane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które używane są przede wszystkim do przewożenia i układania różnych ładunków – od bel siana, przez metalowe elementy konstrukcyjne, aż po materiały sypkie. Na tym jednak ich zastosowanie się nie kończy. Po zamontowaniu osprzętu dodatkowego pełnią funkcję dźwigów, wyciągarek, podnośników koszowych, koparek, zamiatarek czy pługów. Maszyny można zobaczyć m.in. na placach budowy, w dużych gospodarstwach rolnych, w kamieniołomach, kopalniach, centrach logistycznych, a także w portach lotniczych i morskich.
Na rynku dostępne są podnośniki teleskopowe o różnych wysokościach podnoszenia, udźwigach, wymiarach, mocach, prędkościach maksymalnych, wysięgach poziomych oraz typach napędu. Jednak bez względu na to, czy wybierze się kompaktowy model unoszący do 2,6 ton, czy taki, który może przetransportować nawet do 7 ton, trzeba pamiętać o tym, że przy korzystaniu z niego należy zachować zasady bezpieczeństwa.
O jakich zasadach mowa?
Niezbędne kwalifikacje operatora ładowarki
Podnośnika teleskopowego może używać wyłącznie osoba, która ma ważne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Uprawnienia potwierdzają, że operator ukończył szkolenie i zdał egzamin przed komisją UDT, a tym samym, że potrafi bezpiecznie manewrować maszyną w różnych warunkach terenowych i z różnymi rodzajami ładunków.
Uwaga – uprawnienia na ładowarki teleskopowe są ważne przez 5 lat od daty wydania. Można je jednak bezpłatnie przedłużyć, jeśli co najmniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia złoży się wniosek papierowy lub online do UDT i przedstawi zaświadczenie, że przez 3 lata albo dłużej pracowało się na stanowisku operatora ładowarki.
Kontrola stanu technicznego podnośnika
Bardzo ważne jest także, aby operator każdorazowo przed uruchomieniem maszyny sprawdził jej stan techniczny i wizualny, a w przypadku modeli elektrycznych upewnił się, czy akumulator został naładowany. Jeśli zauważy wgniecenia, wycieki, problemy z działaniem układu hamulcowego, kierowniczego czy napędowego, nie powinien rozpoczynać pracy. Nawet drobne usterki mogą bowiem negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i doprowadzić do wypadku.
Dodatkowo właściciel podnośnika ma obowiązek zadbać o to, aby maszyna przechodziła regularne przeglądy UDT.
Przestrzeganie zasad instrukcji obsługi maszyny
To jednak nie wszystko. Przy korzystaniu z podnośnika teleskopowego należy bezwzględnie przestrzegać zasad, które są zawarte w instrukcji obsługi urządzenia. Do każdej ładowarki dołączana jest instrukcja obsługi informująca m.in. o tym, jaki jest maksymalny udźwig danego modelu, w jakich warunkach może być bezpiecznie używany itp. Operator ma obowiązek się z nią zapoznać i nie przekraczać np. dopuszczalnej ładowności, ponieważ to grozi nie tylko przewróceniem, lecz także uszkodzeniem maszyny i ładunku.
Dostosowanie prędkości i sposobu jazdy do warunków
Dodatkowo zgodnie z zasadami bezpieczeństwa osoba kierująca podnośnikiem teleskopowym powinna dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na danym terenie. Nawet jeśli maszyna rozpędza się do 40 km/h, to nie znaczy, że można się nią poruszać w takim tempie np. po placu budowy, na którym znajdują się pracownicy. Maksymalna prędkość jest dopuszczalna jedynie na drogach publicznych.
Operator musi pamiętać także pamiętać o tym, aby unikać skręcania na zboczach, zjeżdżania z nich przodem lub wjeżdżania na nie tyłem oraz przewożenia ładunków na wysokości poniżej 30 cm od podłoża, ponieważ w wymienionych sytuacjach istnieje ryzyko wywrócenia ładowarki wraz z osprzętem.