Skip to content

Co to jest ładowarka teleskopowa i do czego służy?

DSC01431

Ładowarki teleskopowe coraz częściej spotyka się zarówno na placach budowy, jak i w gospodarstwach rolnych, magazynach, portach lotniczych, a nawet w kamieniołomach. Co decyduje o tym, że są tak popularne? Przede wszystkim ich wielofunkcyjność, ale nie tylko. Czym dokładnie jest ładowarka teleskopowa i do czego może być wykorzystywana?

Ładowarka teleskopowa – co to takiego?

Ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu zaliczane do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Wózki te mają regulowane ramię przeznaczone do przenoszenia ładunków, które swoją budową przypomina teleskop – stąd nazwa „teleskopowe”.

Maszyny przeznaczone są do podnoszenia, przenoszenia i układania materiałów na określonych wysokościach. Ze względu na to, że da się do nich dopasować różnorodny osprzęt dodatkowy, mogą pełnić wiele funkcji. 

Jaki osprzęt dodatkowy montuje się do ładowarek teleskopowych? Są to m.in.:

  • widły,
  • łyżki,
  • chwytaki,
  • platformy robocze,
  • pługi,
  • kosiarki,
  • haki,
  • zamiatarki,
  • wyciągarki itp.

Dzięki tym elementom ładowarka służy jednocześnie do transportowania palet, worków typu big-bag, materiałów sypkich, bel siana czy ciężkich części konstrukcyjnych, do podnoszenia pracowników i narzędzi, a także do koszenia, zamiatania albo odśnieżania. Jedna maszyna jest w stanie zastąpić kilka różnych, dlatego o ładowarkach teleskopowych mówi się, że to urządzenia uniwersalne.

Czym różnią się między sobą poszczególne modele ładowarek?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ładowarek, które różnią się rodzajem i parametrami. Jeśli chodzi o rodzaj, wyróżniamy ładowarki teleskopowe sztywne i obrotowe. Sztywne nazywane inaczej czołowymi mają kabinę przymocowaną na stałe do podwozia i ramię umieszczone po prawej stronie. Charakteryzują się dużym udźwigiem, ale przesuwają ładunek wyłącznie w pionie.

Ładowarką teleskopową o dużym udźwigu – do 7 ton – jest np. ładowarka Heavy Duty Range, która podnosi ładunki na 8,8 metra.

Modele obrotowe bazują na obrotnicy, która pozwala na obrót kabiny i ramienia nawet o 360 stopni. Mają mniejszy udźwig niż czołowe, za to dużą maksymalną wysokość podnoszenia i możliwość przemieszczania się także w poziomie.

Jeśli chodzi o parametry, poszczególne maszyny różnią się wspomnianym już udźwigiem, ale także wysokością roboczą – od kilku metrów do nawet 16,4 metra, wysięgiem poziomym, wymiarami, wagą, kątem obrotu, układem kierowniczym i napędem.

Wtedy, gdy szuka się ładowarki do pracy wewnątrz budynku, w miejscach, w których trzeba utrzymać niski poziom hałasu albo w takich, w których zastosowanie silników spalinowych nie jest dopuszczalne, można wybierać spośród modeli Full Electric.

W związku z tym, że mają one zerową emisję dwutlenku węgla, a jednocześnie napęd na cztery koła, mogą być bezpiecznie używane dosłownie w każdych warunkach.

Gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Branża budowlana, remontowa i konserwacyjna

Gdzie najczęściej wykorzystywane są ładowarki teleskopowe? Przede wszystkim w branży budowlanej, remontowej i konserwacyjnej. Służą do transportu zarówno dużych elementów np. bloków, belek konstrukcyjnych czy palet, jak i materiałów sypkich np. żwiru, piasku albo ziemi. Po zamontowaniu platform roboczych używa się ich również do podnoszenia pracowników na określone wysokości, a po wstawieniu haków – jako żurawi. Dzięki temu, że mają kompaktowe wymiary i są zwrotne, można z nich korzystać także na niewielkich przestrzeniach i w wąskich przejściach.

Jednym z wyjątkowo zwrotnych modeli jest ładowarka teleskopowa FS Compact mający układ kierowniczy z czterema kołami napędowymi i skrętnymi oraz z trzema trybami skrętu.

Branża porządkowa

Często ładowarki teleskopowe kupują firmy działające w branży porządkowej m.in. zajmujące się przycinaniem drzew, myciem okien, czyszczeniem elewacji, koszeniem poboczy albo usuwaniem zalegającego śniegu i lodowych sopli. Jedna maszyna z osprzętem zastępuje im podnośnik nożycowy, kosiarkę i pług, więc nie muszą inwestować w kolejne urządzenia ani szukać miejsca, w którym mogliby je przechowywać.

Magazyny i centra logistyczne

Poza tym ładowarki teleskopowe sprawdzają się w magazynach i centrach logistycznych do realizowania załadunku i rozładunku towarów, ustawiania palet z towarami na półkach oraz do prowadzenia prac inwentaryzacyjnych.

Gospodarstwa rolne

Na tym jednak zastosowanie maszyn się nie kończy. Ładowarki można spotkać również w dużych gospodarstwach rolnych. Po wyposażeniu w widły, łyżki, siewniki, kosiarki lub pługi mogą nie tylko transportować płody rolne, lecz także beczki, worki big-bag, palety czy bele siana, a poza tym pełnić funkcje kilku innych urządzeń.

Inne zastosowanie ładowarek teleskopowych

Maszyny wykorzystywane są dodatkowo w kamieniołomach, kopalniach i firmach zajmujących się przetwórstwem drewna, ponieważ bez problemu radzą sobie z przenoszeniem dużych, ciężkich, a często nieporęcznych ładunków.

Ładowarki teleskopowe kupują również porty lotnicze i morskie. Do czego służą w takich miejscach? Np. do oczyszczania pasów, holowania samolotów, prowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych, a także do przewozu materiałów do doków i hangarów.