Skip to content

Czy ładowarka teleskopowa może ciągnąć przyczepę?

DSC01431

O ładowarkach teleskopowych mówi się, że to maszyny uniwersalne. Dzięki osprzętowi dodatkowemu mogą m.in. pełnić funkcję żurawików, podnośników koszowych, wyciągarek, kosiarek czy zamiatarek. A czy da się ciągnąć za nimi przyczepy?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia podnośnikowe, które umożliwiają przenoszenie i przewożenie nawet bardzo ciężkich materiałów w dowolne miejsca. Zaliczane są do wózków jezdniowych specjalizowanych, ponieważ mają ramiona ze zmiennym wysięgiem.

Maszyny pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku i od tego czasu znacznie ewoluowały zarówno jeśli chodzi o konstrukcje, jak i o parametry. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli ładowarek o różnych udźwigach, wysokościach podnoszenia, kątach wychylenia osprzętu czy wymiarach własnych. Bez problemu można kupić nie tylko urządzenia unoszące do 7 ton jak np. Heavy Duty Range, lecz także kompaktowe modele przeznaczone do pracy na ograniczonych przestrzeniach jak np. ładowarka Small Range.

Oprócz tego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz częściej w swojej ofercie mają nie tylko ładowarki z napędami spalinowymi, lecz także z elektrycznymi. Urządzenia bezemisyjne sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach np. w magazynach czy centrach logistycznych oraz wszędzie tam, gdzie zaleca się ograniczenie poziomu hałasu, ponieważ silniki elektryczne pracują dużo ciszej niż spalinowe. Modele Faresin z linii Full Electric to Small Range o wysokości podnoszenia do 5,9 m oraz Big Range o wysokości podnoszenia do 16,4 m.

Jeśli zwraca się uwagę na bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów można poszukać również maszyn zapewniających widoczność w promieniu 360 stopni, z regulowanymi siedzeniami z zawieszeniem pneumatycznym, pełnym oświetleniem LED, dużymi lusterkami, klimatyzacją czy systemem autostop, który wyłącza silnik wtedy, gdy operator wstaje z fotela i włącza go, gdy ten ponownie usiądzie. A to tylko przykładowe udogodnienia, które montowane są w ładowarkach.

Tak duża dostępność różnych rozwiązań i maszyn sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć ładowarkę teleskopową spełniającą jego oczekiwania. Szeroka oferta nie przesądza jednak o uniwersalności tego typu maszyn.

Dlaczego ładowarka teleskopowa to maszyna uniwersalna?

Dlaczego zatem mówi się, że ładowarki teleskopowe są uniwersalne? Ponieważ można do nich dokupić i zamontować tak zwany osprzęt dodatkowy. Osprzęt dodatkowy to m.in. różnego rodzaju:

  • łyżki,
  • widły do palet,
  • haki,
  • kosze,
  • pługi,
  • rozsiewacze,
  • zamiatarki,
  • kosiarki,
  • wciągarki,
  • wysięgniki,
  • platformy robocze,
  • rozwiązania wiertnicze i wykopowe,
  • odśnieżarki itp.

Mnogość elementów, które da się zamontować do ładowarek teleskopowych, jest wręcz zaskakująca. Dzięki akcesoriom można szybko zmienić zastosowanie maszyny i na czas trwania określonych prac używać jej np. jak podnośnika koszowego, pługu albo zamiatarki.

Tak duża wszechstronność ładowarek powoduje, że nie ma konieczności kupowania kilku różnych urządzeń – wystarczy jedno z osprzętem dodatkowym. To wpływa na zmniejszenie kosztów, bo zarówno zakup, jak i eksploatacja wszystkich maszyn wymagają sporych nakładów finansowych, a jednocześnie na oszczędność miejsca – nie trzeba się martwić o to, gdzie przechowywać poszczególne sprzęty.

Ładowarka teleskopowa a przyczepa

Wśród elementów dodatkowych nie wymieniliśmy jednak przyczepy. Czy to znaczy, że ładowarka teleskopowa nie może jej ciągnąć? Może, ale przyczepa nie należy do osprzętu dodatkowego. Należy do niego za to sprzęg holowniczy, który jest niezbędny do ciągnięcia przyczepy.

Do ładowarki teleskopowej można dokupić m.in. automatyczny sprzęg holowniczy albo zaczep z głowicą kulową. To do nich przymocowuje się przyczepę o odpowiedniej wielkości i dopuszczalnym ciężarze. Parametry te zależą od modelu ładowarki. Szeroką gamę haków holowniczych oferują ładowarki teleskopowe Faresin w zależności od modelu dostawca oferuje siłe uciągo dla modeli Smoll Range 3530kg., modeli FS Compact 7000 kg., modeli FS Middle 10000kg., modeli Heavy Duty 9000kg. Oraz Big Range 5000kg.

Możliwość ciągnięcia przyczepy jeszcze bardziej zwiększa zakres zastosowań maszyny i powoduje, że nie ma konieczności kupowania dodatkowych pojazdów ciągnących.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Skoro jesteśmy przy zastosowaniach ładowarek teleskopowych, warto dodać, że dzięki opisanej już uniwersalności sprawdzają się w wielu różnych branżach. Najczęściej korzystają z nich firmy działające w branży budowlanej, w rolnictwie i transporcie, ale coraz częściej maszyny widywane są również w portach lotniczych i morskich, przy przetwórstwie drewna, a także w kopalniach i kamieniołomach.

Wszędzie służą do transportu ciężkich elementów np. kamiennych bloków, drewnianych belek, elementów konstrukcyjnych, palet z materiałami, płodów rolnych czy wydobytych ładunków, a oprócz tego używane są do prowadzenia prac konserwacyjnych i porządkowych, stawiania ogrodzeń, holowania samolotów, oczyszczania pasów startowych albo zamiatania placów.

Dzięki temu, że są wyposażone w różne rodzaje napędów i kół, radzą sobie zarówno na utwardzonym, jak i nierównym gruncie, a także na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.