Skip to content

Czy na obsługę ładowarek teleskopowych wymagane są szkolenia?

faresin4

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które używane są do przenoszenia ciężkich ładunków. Powszechnie korzystają z nich firmy działające w branży budowlanej, rolniczej, lotniczej, drzewnej czy wydobywczej. Trzeba jednak pamiętać, że do obsługi ładowarek wymagane są uprawnienia. Jak je zdobyć?

Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są przede wszystkim do transportu różnego rodzaju materiałów i towarów. Można jednak zamontować do nich osprzęt dodatkowy, np. haki, łyżki, widły, platformy robocze, kosiarki czy pługi, który zmienia ich funkcjonalność, dlatego nazywa się je maszynami uniwersalnymi.

Poszczególne modele ładowarek różnią się parametrami technicznymi – udźwigiem, maksymalną wysokością roboczą, mocą, napędem, wymiarami i wagą, ale wszystkie uznaje się za wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem zaliczane do wózków widłowych specjalizowanych. To ma bardzo duże znaczenie, ponieważ na podstawie tej klasyfikacji wprowadzono podział uprawnień, które są wymagane do obsługi maszyn.

Jakie uprawnienia są wymagane na ładowarki teleskopowe? 

Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby móc legalnie obsługiwać ładowarki teleskopowe? Uprawnienia dawnej kategorii I WJO dla wózków widłowych specjalizowanych wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Co ważne, uprawnienia na innego rodzaju wózki jezdniowe nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia ładowarek teleskopowych. W praktyce znaczy to, że osoba, która ma uprawnienia kategorii np. II WJO pozwalające na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych nie zostanie operatorem ładowarki, jeśli nie uzyska uprawnień kategorii I WJO.

Kto może przystąpić do szkolenia?

Jak zdobyć wspomniane uprawnienia? Tu przechodzimy do odpowiedzi na tytułowe pytanie. Aby uzyskać uprawnienia trzeba ukończyć szkolenie oraz zdać egzamin państwowy przed komisją terenową Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Szkolenie jest zatem wymagane.

Kto może do niego przystąpić? Każdy, kto ukończył 18 lat, ma wykształcenie co najmniej podstawowe i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora ładowarki teleskopowej. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. choroby serca, układu krążenia, daltonizm, choroby słuchu czy zaburzenia równowagi i świadomości.

Co obejmuje szkolenie na ładowarki teleskopowe? 

Jak wygląda szkolenie na ładowarki teleskopowe? Podzielone jest na dwie części – część teoretyczną i część praktyczną. Część teoretyczna skupia się na przekazaniu informacji o zasadach BHP, obsłudze technicznej maszyn, ich budowie, eksploatacji, konserwacji i o tym, jak diagnozować problemy z ładowarkami. Zajęcia teoretyczne mogą się odbywać stacjonarnie albo przez internet.

Część praktyczna obejmuje naukę obsługi ładowarki teleskopowej przy różnym obciążeniu i w zmiennych warunkach tak, aby osoba, która ukończy szkolenie, była w stanie bez problemu manewrować maszyną na ograniczonej przestrzeni, na grząskim albo nierównym terenie. To bardzo ważne nie tylko w kontekście egzaminu, lecz także późniejszej pracy.

Ile trwa szkolenie na ładowarki teleskopowe? Zazwyczaj kilka dni. Dokładny czas trwania zależy od firmy, która je prowadzi i poziomu wiedzy uczestników – czasami poza kursami podstawowymi prowadzone są również kursy dla zaawansowanych.

A co z ceną? Za udział w kursie przeważnie trzeba zapłacić od 1000 zł w górę, a do ostatecznych kosztów doliczyć również opłatę za podejście do egzaminu. Od 9 lutego 2024 r. wynosi ona 268,33 zł.

Jak wygląda egzamin UDT?

Po ukończeniu szkolenia można przystąpić do egzaminu na operatora ładowarek teleskopowych. Zgodnie z tym, co pojawiło się powyżej, egzamin odbywa się przed komisją terenową Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) i tak jak kurs jest podzielony na dwie części.

Część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru. System losuje łącznie 15 pytań z wiedzy ogólnej i szczegółowej, a uczestnik ma 30 minut na udzielenie poprawnych odpowiedzi. Zdaje wtedy, gdy odpowie poprawnie na co najmniej 11 pytań. Część praktyczna polega na odpowiedzi na jedno pytanie od inspektora i wykonaniu manewru jazdy.

Jeśli egzamin zostanie ukończony z oceną pozytywną, zdający otrzyma legitymację UDT, która uprawnia do obsługi ładowarek teleskopowych.