Skip to content

Jak wysoko podnosi ładowarka teleskopowa?

elektryczne podnośniki teleskopowe

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego przeznaczone do podnoszenia materiałów i towarów na wybrane wysokości, a także transportowania ich na określone odległości np. pomiędzy dwoma miejscami prac. Poszczególne modele mają różne parametry techniczne, w tym udźwigi, wymiary, napędy oraz maksymalne wysokości podnoszenia. Jakie wartości osiąga ten ostatni element?

Podstawowa funkcja każdej ładowarki teleskopowej to podnoszenie różnych materiałów i towarów na określone wysokości. Maszyny mogą unosić i przenosić zarówno palety, bele siana, duże kawałki drewna czy metalowe elementy konstrukcyjne, jak i piasek, żwir, gruz, worki typu big-bag czy donice, o ile zamontuje się do nich odpowiedni osprzęt dodatkowy.

Z tego względu najczęściej wykorzystywane są przez firmy działające w branży budowlanej i rolniczej, ale nie tylko. Coraz częściej ładowarki teleskopowe widuje się w kopalniach, kamieniołomach, w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem drewna, a nawet w portach lotniczych i morskich. Używa się ich wszędzie tam, gdzie trzeba przetransportować ciężkie, nieporęczne, problematyczne ładunki pomiędzy kilkoma punktami lub w górę i w dół.

Poszczególne modele ładowarek teleskopowych różnią się m.in. napędem, mocą, maksymalnym udźwigiem, wymiarami, wagą, wysięgiem poziomym, kątem wychylenia osprzętu, liczbą sekcji wysuwnych oraz jednym z najistotniejszych parametrów – maksymalną wysokością podnoszenia.

Wysokość podnoszenia w ładowarkach spalinowych

Jaką wysokość podnoszenia mogą osiągać ładowarki teleskopowe? Modele Faresin z napędem spalinowym, które nadają się do wykorzystania na otwartych przestrzeniach, mają wysięgniki o długości od 6 do ponad 16 metrów.

Najmniejsza maksymalna wysokość podnoszenia, czyli 6 metrów, występuje w kompaktowym modelu Small Range. Nieco większa – do 7 metrów w wybranych wersjach modeli FS Compact i FS Middle, zaś największa w wybranych wersjach modeli Heavy Duty Range – do 10 metrów oraz Big Range – aż do 16,4 metra.

Może się wydawać, że to nie tak dużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że piętro w budynku mieszkalnym ma przeciętnie 3,5 metra, to Big Range bez problemu przetransportuje ładunek na dach czteropiętrowego bloku.

Wysokość podnoszenia w modelach elektrycznych

Równie znaczne wysokości podnoszenia osiągają modele w pełni elektryczne dostępne w naszej ofercie. Small Range ma wysięgnik o długości 5,9 metra, zaś Big Range w zależności od wersji od 13,6 metra – w modelu 14.42 do 16,4 metra – w modelach 17.40 oraz 17.45.

Ładowarki teleskopowe elektryczne generują niski poziom hałasu i są bezemisyjne, dlatego mogą pracować dosłownie w każdych warunkach – na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, w centrach historycznych, na lotniskach, czy w środowiskach o dużej koncentracji ludności.

Co poza wysokością podnoszenia ma znaczenie?

Trzeba jednak pamiętać, że wysokość podnoszenia to tylko jeden parametr. Gdy wybiera się maszynę do swojej floty, należy wziąć pod uwagę także np. udźwig maksymalny. Ładowarki o największej maksymalnej wysokości podnoszenia są w stanie unieść ładunek ważący 4, a nawet 4,5 tony, zaś te sięgające do prawie 9 metrów – materiały ważące aż 7 ton.

Poza tym w niektórych przypadkach liczą się również wymiary i waga samej maszyny. Nie w każdej sytuacji da się bowiem wykorzystać dużą, ciężką ładowarkę taką jak elektryczny model Big Range ważący 12,100 kg, czy jak jego spalinowy odpowiednik w wersji 17.40 ważący 11,660 kg.

Jeśli chodzi o wymiary, zarówno Full Electric Big Range, jak i Big Range z silnikiem wysokoprężnym mają po 2560 mm wysokości, 2360 mm szerokości oraz 6520 mm długości. Różnią się za to promieniem skrętu – w zeroemisyjnej ładowarce promień skrętu wynosi 4 metry, zaś w spalinowej 4,2 metra.

Mówimy tu wyłącznie o modelach z największą maksymalną wysokością podnoszenia, ale takie porównanie warto zrobić także wtedy, gdy szuka się ładowarki teleskopowej pracującej np. do 10 metrów nad poziomem ziemi. Dzięki temu można wybrać model, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom danej firmy.

Podsumowując, ładowarki teleskopowe mają różne maksymalne wysokości podnoszenia.

W kompaktowych modelach wysokość podnoszenia wynosi do 6, 7 lub 9 metrów, zaś w tych nieco większych do kilkanaście albo do ponad 16 metrów. Maszyny sięgające najwyżej wyposażane są w trzyczęściowe ramiona wleczone, które pozwalają bezpiecznie wznosić czterotonowe, a nawet cięższe ładunki na wysokość ponad czterech pięter. Tak duże osiągi notują nie tylko modele z napędem spalinowym, lecz także te z pełnym zasilaniem elektrycznym, które można wykorzystywać również w zamkniętych pomieszczeniach.