Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są przede wszystkim do transportowania, podnoszenia i umieszczania w określonych miejscach ciężkich ładunków, ale po zamontowaniu osprzętu dodatkowego mogą być używane także do unoszenia ludzi na różne wysokości, koszenia trawy, odśnieżania, czyszczenia pasów startowych czy robienia wykopów. Te uniwersalne maszyny dzieli się na dwa rodzaje – ładowarki czołowe i obrotowe. Czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?
Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego, które zaliczane są do kategorii wózków widłowych specjalizowanych, a dokładnie do kategorii wózków podnośnikowych ze zmiennym wysięgiem.
Maszyny używane są do podnoszenia, przenoszenia i układania różnego rodzaju materiałów lub towarów, ale po zamontowaniu osprzętu dodatkowego mogą pełnić także inne funkcje, np. z powodzeniem zastępować dźwigi, kosiarki, pługi, podnośniki koszowe czy wyciągarki, dlatego nazywa się je uniwersalnymi.
Wszystkie składają się z kabiny operatora i wysięgnika, ale różnią się sposobem mocowania tych elementów na podwoziu. Ze względu na to ładowarki teleskopowe dzieli się na dwa rodzaje. Jakie?
Ładowarki teleskopowe czołowe
Pierwszy rodzaj to ładowarki teleskopowe czołowe nazywane również sztywnymi. Tego typu maszyny mają wysięgnik zamontowany po prawej stronie i kabinę operatora osadzoną na sztywno na podwoziu. Przeznaczone są do transportu w pionie, zazwyczaj oferują znaczny udźwig – nawet do 7 ton tak jak w modelu Heavy Duty Range i mają dodatkowe podpory boczne przednie, które można rozłożyć, żeby ładowarka była bardziej stabilna.
Podjeżdżają do miejsca załadunku albo podania materiałów wyłącznie z przodu, bo ich wysięgnik nie jest w stanie się obracać, ale są na tyle zwrotne, że bez problemu radzą sobie nawet na ograniczonej przestrzeni. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie praca odbywa się w jednym miejscu, bo wówczas nie ma konieczności ich ciągłego przestawiania.
Ładowarki teleskopowe obrotowe
Ładowarki teleskopowe obrotowe wyposażone są w dodatkową głowicę obrotową, na której znajduje się kabina operatora i wysięgnik. W związku z tym umożliwiają obrót kabiny nawet o 360 stopni i przenoszenie towarów nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Mogą podnosić lżejsze ładunki niż modele czołowe, ale przeważnie mają większą maksymalną wysokość roboczą – sięgają wyżej. Zazwyczaj montuje się w nich dwie pary podpór – podpory przednie i podpory tylne, które stabilizują urządzenie tak, aby nie doszło do przewrócenia.
Ten rodzaj ładowarek przeznaczony jest do pracy np. w wąskich przejściach między budynkami, ponieważ nie wymaga przestawiania za każdym razem, gdy trzeba sięgnąć po kolejne palety czy worki typu big-bag. Wystarczy przekręcić wysięgnik i przetransportować materiały w odpowiednie miejsce.
Co ważne, zarówno ładowarki teleskopowe czołowe, jak i obrotowe wyposażane są w mocne jednostki napędowe, duże koła oraz oś wahliwą, żeby bez problemu poruszały się nawet po trudnym terenie.
Podział ładowarek teleskopowych ze względu na rodzaj napędu
Dodatkowo ładowarki teleskopowe dzieli się ze względu na rodzaj napędu. Większość modeli dostępnych na rynku ma napęd spalinowy. Przeważnie montuje się silniki wysokoprężne, które są w stanie rozpędzić maszyny nawet do 40 km/h. Trzeba jednak pamiętać, że ładowarki z jednostkami spalinowymi mogą pracować wyłącznie na otwartych przestrzeniach, ponieważ emitują gazy spalinowe i działają stosunkowo głośno.
Jeśli zaś potrzebuje się ładowarki, która będzie działać w zamkniętych pomieszczeniach, np. w szklarniach, na dworcach czy w centrach logistycznych, należy poszukać modelu w stu procentach elektrycznego. Taka maszyna nie generuje spalin i pracuje dość cicho.
Wykorzystanie ładowarek teleskopowych
Gdzie najczęściej wykorzystuje się ładowarki teleskopowe? Przede wszystkim na placach budowy, ale nie tylko. Maszyny kupują także firmy prowadzące duże gospodarstwa rolne, kamieniołomy i kopalnie, pracujące w portach morskich i lotniczych, a także specjalizujące się w przetwórstwie drewna. Ładowarki umożliwiają bowiem m.in. sprawy transport bel drewna, płodów rolnych, palet, beczek, kamiennych bloków i materiałów sypkich oraz wykonywanie przeglądów i napraw maszyn.