Skip to content

Ładowarki teleskopowe elektryczne – charakterystyka pracy

faresin-full-electric-7

Elektryfikacja pojazdów obejmuje nie tylko samochody osobowe, lecz także ciężarowe i różnego typu urządzenia transportu bliskiego. Na rynku dostępne są między innymi podnośniki koszowe, podesty masztowe oraz ładowarki teleskopowe z napędem elektrycznym. Czym charakteryzują się te ostatnie? Gdzie można je wykorzystać? I dlaczego warto je kupić?

Ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu zaliczane do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Mają regulowane ramię służące do przenoszenia ładunków, które przypomina teleskop, dlatego nazywa się je „teleskopowymi”.

Maszyny przeznaczone są głównie do podnoszenia, przenoszenia i układania materiałów oraz towarów, ale dzięki osprzętowi dodatkowemu mogą pełnić również inne funkcje, np. służyć do zamiatania, koszenia, odśnieżania czy transportowania ludzi wraz z narzędziami na określone wysokości.

Napęd w ładowarkach teleskopowych

Większość ładowarek dostępnych na rynku ma napęd spalinowy – montuje się w nich silniki wysokoprężne osiągające znaczne moce i pozwalające na jazdę nawet do 40 km/h. Takie maszyny mogą pracować wyłącznie na otwartych przestrzeniach, ponieważ emitują szkodliwe spaliny i duży hałas.

Coraz częściej zdarza się jednak, że klienci szukają ładowarek teleskopowych, które da się wykorzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Odpowiedzią na ich potrzeby są w stu procentach elektryczne modele działające bardzo cicho i niegenerujące spalin.

W naszej ofercie mamy dwie w pełni elektryczne ładowarki teleskopoweSmall Range i Big Range.

Gdzie mogą być wykorzystywane ładowarki teleskopowe elektryczne?

Gdzie dokładnie używa się ładowarek z napędem elektrycznym? Jak wspomnieliśmy wcześniej, przede wszystkim w zamkniętych budynkach takich jak magazyny, centra logistyczne, szklarnie, dworce, hangary itp.

Maszyny bezemisyjne sprawdzają się także w przestrzeniach o dużej koncentracji ludności i w miejscach, w których zastosowanie modeli z napędem spalinowym jest niedozwolone, np. w centrach historycznych czy na obszarach lotniskowych.

Przydają się wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać różnego rodzaju prace związane z przenoszeniem ciężkich ładunków, transportem pracowników na określone wysokości, montażem elementów konstrukcyjnych albo z podnoszeniem materiałów sypkich.

Jakie parametry mają ładowarki elektryczne?

Ładowarki teleskopowe elektryczne, podobnie jak ładowarki spalinowe, różnią się między sobą parametrami technicznymi. Są to m.in. udźwig maksymalny, wysokość podnoszenia, waga własna, wymiary czy wysięg poziomy.

Model Small Range jest zwinny, cichy, ma udźwig maksymalny 2,6 tony, maksymalną wysokość podnoszenia 5,9 m i wysięg poziomy 3,2 m. Maszyna waży 4800 kg, mierzy 1935 mm wysokości, 1890 mm szerokości oraz 4035 mm długości. Posiada silnik napędowy o mocy 30 kW i silnik hydrauliczny 18 kW, które pozwalają uzyskać prędkość do 12 km/h. Dzięki zamontowanej baterii o pojemności 24 kWh z przerywanym cyklem pracy może pracować do 10 godzin na jednym ładowaniu.

Model Big Range jest dostępny w trzech wersjach: 14.42, 17.40 oraz 17.45. Poszczególne wersje różnią się maksymalnym udźwigiem – od 4 do 4,5 tony, maksymalną wysokością podnoszenia – od 12,6 do 16,4 m, wysięgiem poziomym – od 9,75 do 12,6 m oraz wymiarami i wagą własną – najcięższa maszyna waży 12,100 kg. We wszystkich wstawiono silniki napędowe 51 kW i silniki hydrauliczne serwisowe 23 kW, dzięki którym ładowarki mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h. Każda ma również wysokonapięciowe zestawy akumulatorów litowo-jonowych o mocy 45 kWh.

W wymienionych bezemisyjnych modelach ładowanie dzięki zintegrowanym szybkim ładowarkom trwa 3 godziny, a moc dostarczana jest tylko wtedy, gdy jest potrzebna, co pozwala zminimalizować niepotrzebny ubytek energii. Do wszystkich maszyn można zamontować osprzęt dodatkowy do zastosowań przemysłowych, budowlanych albo rolniczych.

Więcej o naszych ładowarkach teleskopowych elektrycznych przeczytasz tu: https://faresin.pl/full-electric/

Zalety ładowarek teleskopowych elektrycznych

Czy warto zatem inwestować w ładowarki elektryczne? Jeśli potrzebujesz wydajnej i zwrotnej maszyny, którą będzie można wykorzystać nie tylko na zewnątrz, lecz także w zamkniętych pomieszczeniach, to zdecydowanie tak.

Ładowarki teleskopowe elektryczne są w stanie pracować w każdych warunkach. Chociaż oferta modeli bezemisyjnych nie jest duża, bez problemu da się znaleźć maszynę spełniającą wymagania konkretnego przedsiębiorstwa.

Dzięki kompaktowym rozmiarom, znacznym udźwigom, dużym wysokościom roboczym, szerokiej gamie osprzętu dodatkowego, wydajnym reflektorom LED umożliwiającym wykonywanie zadań nawet w nieoświetlonych miejscach i działaniu do 10 godzin na jednym ładowaniu ładowarki elektryczne sprawdzą się zarówno w firmach zajmujących się budową obiektów, jak i prowadzeniem magazynów, dużych gospodarstw rolnych czy kopalni. Zastosowanie napędów elektrycznych sprawia bowiem, że maszyny stają się jeszcze bardziej uniwersalne niż do tej pory.